Tiedoksiantoaika
Kuulutuksen julkaisupäivä 19.8.2026
Hakemuksen tiedoksisaantipäivä
Hakemuksen tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä kuulutuksen julkaisemisajankohdasta eli 26.8.2026.
Asia
Maa-aineslupahakemus, jatkolupahakemus, maa-ainesluvan voimassaolo päättyy 9.6.2026
Hakija Sippola Kari ja Paula, Viranperäntie 170, 62900 Alajärvi.
Toiminta Toiminta on liuskekiven louhintaa ja ottoa. Maa-ainesten kokonaisottomäärä on 5 000 k-m3 ja vuotuinen ottomäärä 500 k-m3. Lupaa haetaan 10 vuodeksi.
Toiminnan sijainti: Tila Jokimaa 5-401-90-0, Alajärvi. Koordinaatit (ETRS-TM35FIN) pohjoiskoordinaatti 6984916, itäkoordinaatti 348753.
Asiakirjojen nähtävilläolo: Lupahakemusta koskevat asiakirjat ovat nähtävillä kuulutusajan 19.8.2026 -25.9.2026 Alajärven kaupungin internet sivuilla osoitteessa: https://tweb.alajarvi.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/kuullist_tweb.htm, sekä teknisen toimen toimistossa, tekninen toimi, Koulupolku 4, 62900 Alajärvi.
Muistutukset ja mielipiteet
Muistutukset ja mielipiteet tulee jättää kirjallisena 25.9.2026 klo 15.00 mennessä Alajärven kaupungin tekniselle lautakunnalle osoitteeseen Alvar Aallon tie 1, 62900 Alajärvi. Lisätietoja antaa ympäristösuojelusihteeri Sonja Maanselkä, 040 1682953, sonja.maanselka(at)alajarvi.fi.
Kuulutus Alajärvi
Maa-aineslupahakemus Sippola
Ottosuunnitelma
Asemapiirros ottosuunnitelma
Sijaintikartta
Pituusleikkaukset